ПРОФІЛАКТИКА ІНФІКУВАННЯ ТА ПОШИРЕННЯ інфекційних захворювань

.

Щеплення проти дифтерії і правця потрібні як дітям, так і дорослим

Щеплення проти дифтерії і правця належать до переліку тих, які людина має робити не лише в дитячому віці, але й періодично повторювати упродовж усього життя. Відповідно доНаціонального календаря профілактичних щеплень, вакцинацію від дифтерії і правця здійснюють:

  • у 2, 4, 6 та 18 місяців

вакциною, яка захищає одразу від трьох захворювань: дифтерії, правця й кашлюка. Для цього використовують вакцини АаКДП (з ацелюлярним, тобто безклітинним, кашлюковим компонентом) або АКДП (з цільноклітинним кашлюковим компонентом). Обидві вакцини є неживими, проте формують стійкий імунітет до хвороб;

  • у 6 та 16 років (ревакцинація)

вакциною АДП (без кашлюкового компонента);

  • у 26 і кожні 10 років (ревакцинація)

вакциною АДП-м (зі зменшеним вмістом дифтерійного та правцевого антигенів).

Перевірте, чи робили ви щеплення проти дифтерії і правця упродовж останніх 10 років, якщо вам уже виповнилося 26 років. Надолужте пропущену вакцинацію якомога швидше – це може врятувати вам життя.

Якщо у дитинстві ви не вакцинувалися або дані про вакцинацію неможливо підтвердити, для повноцінного захисту вам потрібно отримати мінімум три дози вакцини проти правця і дифтерії (АДП-М) – спочатку першу дозу, через місяць – другу, через шість місяців після другої – третю.

Що таке кір? Чим небезпечне дане захворювання?

Кір – небезпечне інфекційне захворювання, яке загрожує всім, хто не має до нього імунітету, незалежно від віку.

Імунітет можна здобути через вакцинацію або через раніше перенесену хворобу. При цьому набуття імунітету через хворобу супроводжується високим ризиком виникнення ускладнень і навіть смерті. Нині в Україні реєструються спалахи кору та є підстави вважати, що ми перебуваємо на порозі епідемії цієї дуже небезпечної інфекції. Саме тому важливо подбати про свій захист — вакцинуватися, якщо не зробили цього дотепер. Подекуди люди відмовляються від щеплень, бо вважають, що мають протипоказання, хоча насправді їм можна і навіть треба вакцинуватися.

У цьому матеріалі розповідаємо, що є справжніми протипоказаннями для вакцинації проти кору, а що – ні. Заведено думати, що щеплення комбінованою вакциною проти кору, епідемічного паротиту та краснухи (КПК) стосується лише дітей, та захист проти кору через вакцинацію потрібен і дорослим, які не були щеплені в дитинстві або не хворіли на кір. У випадку, якщо є сумніви щодо перенесення раніше хвороби чи проведення вакцинації, можна орієнтуватися на результат визначення антитіл, а саме: імуноглобуліну G — IgG до вірусу кору. У разі їх відсутності можна вважати, що імунітет до цієї інфекції відсутній, а тому потрібно вакцинуватися. Уже виросло покоління дітей, чиї батьки були проти вакцинації, і зараз цим невакцинованим і вже дорослим варто надолужити упущене. Крім того, вакцини, які використовували в СРСР, часто не забезпечували формування імунітету з ряду причин — тому часто люди, які щеплені в ті часи, можуть не мати імунітету до кору. Тож щеплення проти кору потрібне всім, хто не має імунітету проти цієї хвороби, а не лише дітям.

Протипоказання до вакцинації проти кору

Вакцинацію проти кору не роблять у таких випадках:

- Сильне інфекційне захворювання з гарячкою понад 38 °C (наприклад, як застуда). При цьому щеплення можна робити одразу після одужання.

- Тяжка алергічна реакція на першу дозу цієї вакцини. Якщо в дитини раніше була така реакція на будь-які інші вакцини, про це треба сказати в інформованій згоді (форма N 063-2/о) — це допоможе лікарям зважити на можливі протипоказання до вакцинації. Вагітність.

- Вагітним протипоказана вакцинація КПК, що пов’язано з теоретичними ризиками для дитини, яку виношує жінка. Адже вакцина містить хоча й ослаблені, але живі віруси кору, краснухи та епідемічного паротиту. Після щеплення жінки вакциною КПК спроби зачаття варто перенести на наступний цикл — через один місяць.

- Вроджені імунодефіцитні стани.

- Онкологічні захворювання.

- Проведення хіміотерапії.

- Прийом ліків, які пригнічують роботу імунної системи, зокрема високі дози стероїдних гормонів, ВІЛ-інфекція без антиретровірусної терапії (CD4+ клітин менше, ніж 15% з-поміж усіх CD4+ клітин).

Вакцинацію можуть провести пізніше, якщо людина почне антиретровірусну терапію (АРТ), і лабораторні аналізи підтвердять таку можливість.

Водночас протипоказаннями НЕ є:

- Захворювання, які не супроводжуються гарячкою понад 38 °C: застуда, нежить, діарея, отит.

- Годування грудьми.

- Наявність у близькому оточенні дитини, яку вакцинують, людини з імунодефіцитним станом або вагітної особи – зараження їх щепленою дитиною неможливе.

- Безсимптомний перебіг ВІЛ-інфекції чи ВІЛ-інфекція з помірними симптомами, але без значного зниження лабораторних показників.

- Алергія на яєчний курячий білок. Отже, постійних довічних протипоказань для щеплення проти кору справді мало – більшість із них є тимчасовими. При цьому вакцинація проти кору потрібна всім, хто не має імунітету проти цієї хвороби.

Як правильно мити руки?

У разі проведення протиепідемічних заходів (епідемії, пандемії, умови введення карантину і т.д.) існує чітка інструкція по деконтамінації рук, відкритих ділянок тіла, робочих поверхонь, приміщень.

ДЕКОНТАМІНАЦІЯ - процес знищення мікроорганізмів з метою забезпечення інфекційної безпеки.

Звичайне миття рук

Миття рук, які помірно забруднені, здійснюється звичайним милом і водою (антисептики не застосовуються). Метою звичайного миття рук є видалення бруду і зниження кількості бактерій, що знаходяться на шкірі. Звичайне миття рук обов'язково потрібно перед приготуванням їжі, перед їжею, після відвідування туалету, перед і після догляду за пацієнтом, у всіх випадках, коли руки явно забруднені.

Ретельне миття рук з миючим засобом видаляє з поверхні рук до 99% транзиторних мікроорганізмів. При цьому дуже важливо дотримуватися певної техніки миття рук, оскільки спеціальними дослідженнями доведено, що при формальному митті рук залишаються забрудненими кінчики пальців і їх внутрішні поверхні.

Правила обробки рук:

Руки намилюються, потім ополіскуються теплою проточною водою і все повторюється заново декілька разів. Вважається, що при першому намилюванні і обполіскуванні теплою водою мікроби змиваються з шкіри рук. Під впливом теплої води і самомасажу пори шкіри відкриваються, тому при повторному намилюванні і обполіскуванні змиваються мікроби з розкритих пор.

Тепла вода сприяє більш ефективному впливу антисептика або мила, в той час як гаряча вода видаляє з поверхні рук захисний жировий шар. У зв'язку з цим слід уникати вживання занадто гарячої води для миття рук.

ПОСЛІДОВНІСТЬ РУХІВ:

  1. Потирати одну об іншу долоню зворотно-поступальними рухами.
  2. Правою долонею розтирати тильну поверхню лівої кисті. Поміняти руки.
  3. З'єднати міжпальцеві проміжки пальців рук, терти внутрішні поверхні пальців рухами вгору і вниз.
  4. З'єднати пальці в "замок", тильною стороною зігнутих пальців розтирати долоню іншої руки.
  5. Охопити великий палець лівої кисті великим і вказівним пальцями правої кисті та проводити обертальне тертя. Повторити на зап'ясті. Поміняти руки.
  6. Круговим рухом терти долоню лівої кисті кінчиками пальців правої руки. Поміняти руки.
  7. Кожен рух повторюється не менше 5 разів. Обробка рук здійснюється від 30 секунд до 1 хвилини.

.

/Files/photogallery/9364/FB_IMG_15988257155457349.jpg

Прості речі, які рятують життя

1. Часто і ретельно мийте руки водою з милом, а за неможливості це зробити – використовуйте антисептики.
2. Під час кашлю або чхання прикривайте ніс та рот серветкою чи згином ліктя.
3. Ретельно термічно обробляйте їжу, ретельно мийте овочі та фрукти.
4. Уникайте тісних контактів із тими, хто має явні ознаки застуди.
5. Намагайтесь уникати місць скупчення людей.

.

Кiлькiсть переглядiв: 1022