ІСТОРІЯ БІБЛІОТЕКИ

Харківську гімназію № 71 засновано у 1969 році.
Для закладу освіти було відведено одну з споруд, яка раніше належала інтернату №4.

З першого дня роботи школи в ній було відкрито бібліотеку.

В будинку не було спеціального приміщення, і бібліотека розмістилась у одній з класних кімнат на першому поверсі, у кабінеті №2. Книг в фонді спочатку було не дуже багато, але і стелажів теж не було. Тому з металевої арматури та соснових дошок виготовили за розмірами стіни великий стелаж з п’ятьох секцій. Дбаючи про майбутнє, зробили цей стелаж до самої стелі.

Першим бібліотекарем нової школи стала Логинова Л.А. Саме вона завела першу інвентарну книгу, до якої заносила нові надходження. Щиро кажучи, надходження були не дуже й нові. В цей час було розформовано інтернат №5, і частину бібліотечного фонду було передано до новоствореної школи. За три роки фонд виріс і став дорівнювати 4463 примірники.

В серпні 1972 року бібліотеку прийняла Зоя Миколаївна Басенко. При ній фонд поповнився довідковою літературою, яка була така необхідна учням. За актом від 15 березня 1973 року сусідня школа № 104 передала нам 50 томів енциклопедії на суму 200 карбованців.

29 жовтня 1973 року бібліотекарем школи була призначена Тамара Антонівна Михайлова. Біолог за фахом, вона дуже полюбляла квіти. Бібліотека перетворилася на справжню оранжерею, заповнилася зеленню, різноманітними рослинами. В 1976 році Тамара Антонівна передала фонд Наталії Євгенівні Козаченко, яка керувала бібліотекою трохи більше року.

З травня 1977 року завідувачем бібліотеки працює Тетяна Любомирівна Кударенко. За більше ніж 40 років роботи вона оформила більше 1500 книжкових виставок та відкритих переглядів літератури, зробила близько 200 бібліотечно-бібліографічних оглядів, провела багато свят, ранків, зустрічей з письменниками, літературних ігор, вікторин, конкурсів, читацьких конференцій та обговорень книг, близько 100 екскурсій, більше 300 бібліотечних уроків та бесід про історію книги, бережливе ставлення до неї.
Створена рада бібліотеки, до якої входять творчі, ініціативні вчителі школи. В 1990 році відбулася прем’єра вистави за казкою Леоніда Філатова “Про Федота-стрільця”. Виставу підготували учні старших класів під керівництвом вчительки математики Ніни Володимирівни Ляшенко. Вистава так сподобалась глядачам, що витримала близько 10 показів і на прохання батьків була також показана на випускному вечорі.

Починаючи з 1992 року в школі широко відзначаються тижні філології. Проводяться паради літературних героїв, живі вікторини, літературні ігри за творами вітчизняних і зарубіжних авторів. Дуже цікавою виявилася театралізована гра “Поле чудес”, де запитанням передували інсценовані уривки творів. Значною подією в житті школи стали вечір гумору “З миру по нитці, або Пир під час чуми”, в програму якого були включені твори Л.Керролла, М.Гоголя, вистава за п’єсою В.Шекспіра «Ромео і Джульєтта».

Цікаво проходять в школі тижні дитячої книги, місячники шкільної бібліотеки. Перлинами таких тижнів стали літературні вечори “Кохання – чарівна країна“, “Козацька берегиня”, “Його байки переживуть віки“. Традиційними стали літературні ігри “Розумниці й розумники“, “Поле чудес”, “Щасливий випадок”, конкурси на кращого читача класу. Ігри “Розумниці й розумники“ за повістю М.Гоголя “Тарас Бульба”, за казками Г.К.Андерсена, за романом Ж.Верна “П’ятнадцятирічний капітан”, за творами М.Твена, гра “Щасливий випадок” на тему “Як книжка до нас прийшла” та ін. Такі ігри дуже подобаються школярам і завжди мають багато учасників та вболівальників.
З 1978 року школа переходить на безкоштовне користування підручниками. Почали поступати великі партії навчальних книг, знадобилося і окреме приміщення для них. До того ж фонд художньої літератури постійно збільшувався. Директором школи в ті роки був Олександр Олександрович Слупський. На заводі “Електроважмаш” за кресленнями, зробленими Т.Л.Кударенко, він замовив 6 сталевих стелажів для книг. Завод, який в той час був шефом нашої школи, замовлення виконав дуже швидко, за кілька днів. П’ять стелажів було поставлено в бібліотеці, а шостий розрізали на дві частини і розмістили в приміщенні для підручників.

Безкоштовні підручники, які отримували учні, треба було навчитись зберігати в належному стані, щоб ними можна було користуватися не менше п’яти років. Школа включилася у акцію “Живи, книго!” Запрацювали пости бережливих, “книжкові лікарні”, проводились рейди-перевірки стану підручників. Лекторська група виступала перед учнями з бесідами про бережливе ставлення до книги.

Розуміючи, що бібліотека є невід’ємним компонентом освіти, директор школи Ольга Іванівна Воробйова та заступники директора з навчально-виховної роботи постійно дбають, щоб бібліотека стала насправді, як тепер кажуть, кабінетом №1 в школі.

В 1995 році за ініціативою та підтримкою завуча школи В.В.Будикіної бібліотека змінила приміщення та переселилася на 4 поверх.

В новому приміщенні було зроблено ремонт. Шпалери, отримані за здану макулатуру – тоді широко практикувався такий “бартер” – допомагали клеїти вчителі і навіть адміністрація школи. Велику допомогу надала завуч школи Будикіна Валентина Василівна. Вона особисто очолила ремонтну бригаду з працівників школи, в яку входили Т.Л.Кударенко, Н.В.Ляшенко, І.М.Грінько, В.М.Баркова. Допомагала і Ганна Іванівна Юрченко – у ті роки директор школи. Бачачи такий ентузіазм адміністрації школи, яка не шкодувала свого часу для бібліотеки, помічники теж працювали завзятіше. За кілька днів нова бібліотека була готова приймати книги. Але як таку велику кількість книжок підняти з першого поверху на четвертий? На цей час фонд разом з підручниками вже становив близько 30 тисяч примірників. Було вирішено стати “ланцюжком” і передавати книги один одному. Такий “живий ланцюжок” працював не один день – треба було часто відпочивати, та і не візьмеш за один раз багато. От і навчальний рік закінчився, помічників майже не залишилося. Але робота не припинялася. Нарешті зосталися найважчі книги – довідкова література, словники, серія “Бібліотека всесвітньої літератури для дітей”. Саме в ці дні до школи завітав колишній учень Віталій Потапенко. Побачивши велику кількість книг на підлозі, він запропонував свою допомогу, і за півгодини майже всі вони були перенесені на 4 поверх.

П’ять металевих стелажів, коли їх звільнили від книжок та сталевих полок, виявилися надзвичайно легкими, і їх без жодних труднощів доставили на нове місце. Спочатку були, проте, побоювання, що вони не помістяться на сходах або їх просто не можна буде винести з кімнати, та й в двері нового приміщення вони не ввійдуть, бо вищі за дверний отвір. Не ламати ж двоє дверей! Але тут комусь спало на думку, що речі мають не тільки висоту, а й довжину. Довжина стелажів складала 2 метри – розвернули їх на 90°, і питання було вирішено.
Зараз загальна площа бібліотеки становить 79,3 кв.м. Є окреме приміщення для підручників, а також кімната для технічної обробки літератури, обладнана комп’ютером, принтером, ксероксом. Перший комп’ютер у шкільній бібліотеці з’явився у 2007 році, він був придбаний за спонсорські кошти. У наступному році згідно з програмою комп’ютеризації шкільних бібліотек ми отримали від міста ще один комп’ютер. Тепер на ньому ведеться електронний облік підручників та періодичних видань, створюються електронні бази даних.
З 2008 року бібліотека підключена до шкільної локальної мережі та до мережі Інтернет.

З 2009 року шкільна бібліотека має свою сторінку на веб-сайті навчального закладу.

З 2013 року на всій території бібліотеки діє зона wi-fi.
Залучати дітей до систематичного читання допомагають вчителі словесності. Г.В.Зубкова, А.І.Тимофєєва, А.І.Сердюк, В.М.Баркова, Л.В.Семенченко, А.М.Турчина. Вони приділяють велику увагу вивченню літератури рідного краю. Наші читачі знайомі з творчістю харківських поетів та письменників, вони мали змогу зустрітися з Іриною Поляковою, Іваном Перепеляком, Анатолієм Перервою, А.Куліком, Ольгою Волович, Борисом Краушем, Наталією Васильєвою, Оксаною Хітушко, Вячеславом Романовським, Тетяною Гончаровою, Діною Мамедовою, Ксенією Ворончихіною, Ольгою Звягіною, Вікторією Птах, Іриною Потаніною, Євою Сольською.
Учні часто відвідують вистави театру ім. Шевченка. З історією та традиціями українського народу знайомляться під час підготовки та проведення вечорниць, Різдвяних та Великодніх свят.

У шкільній бібліотеці проходять виставки творчих робіт читачів. Це виставки ілюстрацій до улюблених книг, малюнків, кераміки, гобелену, літературних творів. Бібліотека активно співпрацює з дитячою студією ДеАртіс Палацу дитячої і юнацької творчості ІСТОК (керівник Вікторія Астапова)
Учні нашої школи – часті гості у бібліотеках міста. Проводяться спільні заходи, екскурсії до районної дитячої бібліотеки, до Харківської державної наукової бібліотеки ім.Короленка. Реалізуються спільні творчі проекти з Німецьким читальним залом та відділом літератури іноземними мовами та міжнародних відносин ХДНБК.
Бібліотека - це невід’ємна частина школи, одна з її головних структур. Тому й історія бібліотеки тісно переплітається з історією школи. Зараз у 15 класах навчається 425 учнів. Працюють з учнями 30 досвідчених педагогів, серед яких відмінники освіти, старші вчителі, вчителі-методисти.
/Files/images/ill_internet.jpg

Шановні читачі!

Якщо вам є що розповісти про життя нашої бібліотеки з 1969 по 2000 рр., пишіть нам на адресу ktl_5@ukr.net
Кiлькiсть переглядiв: 419