СПАДЩИНА ТИСЯЧОЛІТЬ

Віртуальна книжкова виставка
до Дня слов'янської писемності й культури

/Files/photogallery/9019/Кирило і Мефодій.jpg .

Культура та писемність – основа існування будь-якого народу, його «генетичний код» та національна скарбниця.
24 травня українці разом з усіма іншими слов’янськими народами відзначають День слов’янської писемності й культури та урочисто прославляють святих Кирила і Мефодія – православних ченців, творців слов’янської писемності.
Офіційною датою створення слов’янської писемності вважається 863 рік. Новий алфавіт отримав назву «кирилиця» за іменем одного з братів - Кирила. Він створив слов’янську абетку на основі грецької, суттєво змінивши її, щоб передати слов’янську звукову систему. Були створені дві абетки – глаголиця і кирилиця. Крім того, брати-греки переклали на слов’янську мову Євангеліє, Апостол і Псалтир
Століттями наша культура розвивалась та зрощувала геніїв в різних соціальних сферах. Їх імена стали відомими на весь світ, як імена людей, що шанують, плекають та славлять рідну землю, примножуючи її літературну та духовну спадщину.

.

Побачити найдавніші книги старослов'янського та українського письма
ви можете, переглянувши відео:

Чому Пересопницьке Євангеліє таке цінне для українців? 21.10.1056 - написана перша літера "Остромирового Євангелія"

.

СТОЛІТЬ ВЕЛИКЕ ДИВО

У цьому розділі виставки представлені книжки про слов'янську культуру,
які ви можете прочитати онлайн

Ось воно – століть велике диво,
Пошуки, мандрівки, відкриття...
Прочитай, як зоряно й правдиво
Книги ці змальовують життя!

/Files/photogallery/9019/Повість минулих літ.jpg
Повість минулих літ

ПовЂсть временныхъ лЂтъ

автор - Літописець Нестор
«Повість врем'яних (минулих) літ»— перша в Київській Русі пам'ятка, в якій історія держави показана на широкому тлі світових подій. Висвітлює історію східних слов'ян та князівської влади, утвердження християнства на Русі, містить оповіді про виникнення слов'янської писемності. Записи подаються порічно. Використано перекази, оповідання, повісті, легенди.

.

/Files/photogallery/9019/Слово о полку.jpg
Слово о полку Ігоревім

Читати у перекладі Максима Рильського

Слово про Ігорів похід

Читати переспів Василя Шевчука
Слухати аудіокнигу
/Files/photogallery/9019/Слово Страница.jpg
Видатна пам’ятка літератури Київської Русі, героїчна поема "Слово о полку Ігоревім" - є одним із шедеврів світової культури. Розповідає в поетичній формі про похід новгород-сіверського князя Ігоря Святославича на половців у 1185 році. Події відбувалися поблизу міста Ізюм у Харківській області. Похід (в якому також брали участь брат і сини Ігоря) закінчився нищівною поразкою, князі потрапили в полон.
Ідея твору є актуальною і в наші дні, адже автор закликає припиняти міжусобиці і єднатися заради благополуччя рідної країни.
Рукопис поеми було знайдено 1792 року, опубліковано 1800 року. Оригінал твору згорів під час війни з французами 1812 р. Загалом налічується більше п'ятдесяти перекладів поеми різними мовами народів світу.

.

.

/Files/photogallery/9019/кирилиця.jpg Синопсис. Київ, 1674

Переклад та примітки Ірини Жиленко
"Київський Синопсис" — видання унікальне, оскільки жодне з українських історичних писань XVII ст. не мало такої довгої і складної історії. Протягом XVII — XIX ст. він витримав близько тридцяти окремих видань (староукраїнською та російською мовами), але на сьогодні первісний текст твору відомий тільки окремим фахівцям. Вперше адаптується він і до сучасної української мови.
Літопис розповідає про те, як розпочиналася історія давнього слов’янського народу. Про народи, які населяли наші території, про київських князів і про заснування Києва,

.

.

/Files/photogallery/9019/DSCN4567.jpg
Іван Огієнко.
Українська культура

Аудіокнига
Український вчений, митрополит, політичний, громадський і церковний діяч Іван Огієнко у 1918 році став засновником і першим ректором Кам'янець-Подільського державного українського університету, в якому пізніше почав читати курс лекцій “Українська культура”. Саме за цими лекціями і видана ця книга. У ній містяться матеріали на тему культури давньої України.

.

.

/Files/photogallery/9019/кирилиця.jpg
Володимир Баран.
Давні слов'яни

Київ: Видавничий дім Альтернативи, 1998.- 336 c.

(читати онлайн у форматі pdf або завантажити)

Книга входить до 15-томного видання "Україна крізь віки" і присвячена проблемі становлення слов'ян і зародження українського народу. Це серйозна наукова праця, вона буде корисна усім, хто цікавиться історією України.

.

.

/Files/photogallery/9019/DSCN4566.jpg
Баран В.Д., Баран Я.В.
Історичні витоки українського народу

Київ: Генеза, 2005. - 208 с., іл.
У книжці висвітлюються складні проблеми слов’янського етногенезу і походження українського та інших східнослов’янських народів.
Особливу увагу приділено розвитку етнокультурних і соціальних процесів, Великому розселенню слов’ян, що привели до зародження в ранньому середньовіччі всіх слов’янських народів. Важливе місце займають питання утворення Києво-Руської держави і критика концепції "давньо-руської" народності.

.

.

/Files/photogallery/9019/Півторак Походження.jpg
Півторак Г.П.
Походження українців, росіян, білорусів та їхніх мов

Походження східнослов'янських народів та їхніх мов (української, російської і білоруської) хвилювало багато поколінь дослідників.
На кожному історичному етапі вчені тлумачили ці проблеми по-різному залежно від обсягу наявного в них фактичного матеріалу, ідеологічних позицій дослідників, панівної на той час політичної кон'юнктури тощо. У книзі розповідається про походження народів, які населяли териорію України починаючи з часів раннього кам’яного віку.

.

.

.

/Files/photogallery/9019/Таїа слова.jpg
Вихованець I. P.
Таїна слова

Kиїв: Рад. шк., 1990.— 284 с.
Про таїну рідного слова, про мовну скарбницю народу, зібрану в словниках, про те, як народжується слово, про історію слів, про наші імена й прізвища, про назви міст, про взаємозв'язки української мови з іншими мовами розповідає ця книжка.

Читачам буде цікаво дізнатися, як, коли і в якій країні з'явилися деякі слова і чому вони примандрували до нас.

Для учнів середньої школи, всіх шанувальників рідного слова.

.

/Files/photogallery/9019/Скарбниця.jpg
Скарбниця народної мудрості

[упоряд. Т. М. Панасенко]. — Харків: Фоліо, 2011. - 286 с. — (Перлини української культури)
Відкривши цю книжку, ви потрапите у чарівний світ українського фольклору.
Прислів'я, приказки, загадки, лічилки і скоромовки - ці духовні скарби з незапамятних часів живуть у народі, передаються з уст в уста, від покоління до покоління, збагачуючи нашу мову влучними висловами та дотепними жартами.
Книга у електронній бібліотеці "Культура України"

.

.

ПЕРЛИНИ ДУХОВНОСТІ

Книги про давню слов'янську культуру,
представлені у нашій бібліотеці
лише у друкованому вигляді

Батьківщино моя, зореносна моя,
Бачу, правда твоя над віками сія.
Чую, слава твоя, наче сонячний дзвін,
Крізь сторіччя луна у серцях поколінь...

/Files/photogallery/9019/спадщина поколінь.jpeg
Спадщина поколінь. Прадавні українські літературні пам'ятки

Київ : Грамота, 2005. – 592 с. (Серія «Шкільна бібліотека»)
До хрестоматії увійшли прадавні українські літературні пам’ятки дохристиянського періоду та часів Київської Русі : «Велесова книга», «Повість минулих літ», «Київський літопис», «Галицько-Волинський літопис».

.

.

.

/Files/photogallery/9019/Таємниці віків.jpg
Таємниці віків

Київ : Грамота, 2005. – 512 с. (Серія «Шкільна бібліотека»)
Книжка є збіркою творів, які український народ напрацював упродовж майже тисячоліття. Сюди увійшли вибрані зразки народних дум, переказів та легенд, казок, байок, балад, романсів, пісень, прислів'їв та приказок, загадок. Ці твори включені Міністерством освіти і науки України до програми середньої загальноосвітньої школи. Книга зацікавить усіх шанувальників народної творчості.

.

.

/Files/photogallery/9019/Перлини духовності1.jpg
Перлини духовності. Твори української світської літератури від часів Київської Русі до XVII століття. Книга 1

Київ : Грамота, 2006. – 560 с. (Серія «Шкільна бібліотека»)
До хрестоматії ввійшли літературні твори-провісники історичного становлення духовності українського народу від часів Київської русі до XVII ст. Твори вивчаються за програмою Міністерстві освіти і науки України для середньої загальноосвітньої школи.

.

/Files/photogallery/9019/Перлини духовності2.jpg
Перлини духовності. Твори української світської літератури від часів Київської Русі до XVII століття. Книга 2

Київ : Грамота, 2006. – 480 с. (Серія «Шкільна бібліотека»)
До книги ввійшли літопис канцеляриста війська Запорозького Самійла Величка та вертепна драма ("Цар Ірод"). Твори вивчаються у середній загальноосвітній школі за програмою Міністерства освіти і науки України.

/Files/images/rozd_cutted.gif

/Files/photogallery/8247/802c50cfca1c3c3deff72685eebd5d22.gif
Тест

Ви можете перевірити свої знання і пройти тестування «Практичне заняття. Виникнення слов’янської писемності. Кирило і Мефодій». Перейдіть за посиланням і натисніть «Тестування»
https://naurok.com.ua/test/praktichne-zanyattya-viniknennya-slov-yansko-pisemnosti-kirilo-i-mefodiy-323792.html
Кiлькiсть переглядiв: 60