/Files/images/Шевченко.jpgЛІТЕРАТУРА РІДНОГО КРАЮ

Харків здавна славиться іменами людей,
які посідають визначне місце в літературному житті України.
На цій сторінці ми будемо поступово знайомити вас
з поетами і письменниками, життя і творчість яких
пов’язані з нашим краєм


/Files/photogallery/7916/skovoroda_header.gifГригорій Сковорода
(1722 — 1794)

Григорій Сковорода - видатний український поет, педагог, просвітитель, філософ. Він залишив нам у спадок поетичні твори, філософські трактати, листи, афоризми.

Лев Толстой, для якого не існувало авторитетів, писав про Григорія Сковороду: "Багато в його світогляді є дивовижно близького мені. Я недавно іще раз його перечитав. Мені хочеться написати про нього. І я це зроблю. Його біографія, мабуть, ще краща за його твори, але які гарні й твори!"
Життя і творчість Г.С.Сковороди

Борис Чичибабін
(1923—1994)

Борис Олексійович Чичибабін — поет, якого зазвичай відносять до так званих "шестидесятників".

Борис Чичибабін народився у Чугуєві. В червні 1946 року, студентом Харківського університету, був заарештований «за антирадянську агитацію», після чого провів п'ять років у тюрмах (Лефортово, Бутирки) та Вятлазі. По поверненню Борис Чичибабін працював бухгалтером в домоуправлінні, а пізніше економістом в одному з трамвайних депо Харкова. Вірші Чичибабіна розходились в списках, багато поетів-сучасників приїздили у місто заради того, щоб зустрітися з ним.
Офіційне визнання прийшло до поета тільки наприкінці життя, в роки перебудови.

ЗНО

Микола Побелян

Микола Побелян народився 22 червня 1948 року в селі Покошичі на Чернігівщині.
Був пастухом, кочегаром, «цілинником».
Перша літературна публікація датована 1962 роком. Прийнятий до НСПУ в 2001 році за збірки поезій «Дай мені долоньку» (1997) та «Сніги на двох» (видавництво «Зерна», 1999, «Бібліотека альманаху українців Євро­пи»), а також публікації в колективних збірниках, антологіях України: «Вітрила-95», «Самоцвіти», «Золотий гомін», «Слобожанська муза», «Слобожанська яса»; журна­лах: «Березіль», «Малятко», «Слобожанщина», «Дивослово», «Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах», «Зерна», «Ятрань»; газетах: «Літературна Україна», «Голос України», «Освіта України», «Слобідський край», «Нові горизонти». Його вірші перекладались на іврит, вірменською, французькою мовами.
За фахом і покликанням — учитель української мови і літератури. Очолює роботу літературної студії «Грудка» ім. Станіслава Шумицького. У 1980 році створив Музей хліба.
Микола Побелян. Біографія
Микола Побелян. Молитва

Іван Перепеляк

Іван Михайлович Перепеляк (1943) - український поет, прозаїк, автор понад 20 книг – лірики і поем, повістей, п’єс.
Лауреат премій імені Олександра Олеся, Олександра Масельського, Гетьмана України Івана Мазепи, Григорія Сковороди.
Народився 7 листопада 1943 року в с. Оболонь Семенів­ського району Полтавської області. Закінчив філологіч­ний факультет Харківського університету.
Іван Перепеляк - Заслужений діяч мистецтв України, доктор педагогічних наук, професор, завідувач сектором художньої літератури і козацького фольклору Науково-дослідного Центру козацтва імені гетьмана Мазепи, Голова Харківської обласної організації Національної спілки письменників України, «Харків'янин року» (2006).
Добірка віршів (pdf)

Ніна Супруненко

Ніна Супруненко (дівоче прізвище Микитенко) народилася в с. Новоселиця Семенівського району Полтавської області. Закінчила школу, Лохвицьке медичне училище, режисерське відділення Харківського Державного інституту культури.
Працювала операційною сестрою в Полтаві, завідуючою відділом Палацу студентів Харківського Національного технічного університету «ХПІ». Поезії друкувалися в Україні, Австралії, Великобританії, Вірменії, Росії.
Ніна Супруненко – член Національної Спілки письменників України з 1992 року. Друкується з 1970 року. В 1997 році нагороджена Міжнародною Почесною медаллю «Берегиня». Лауреат премії імені Олександра Олеся (1999 р.) Нагороджена Срібним Хрестом Великобританії (2003 р.) Живе і працює в Харкові.
Автопортрет


В'ячеслав Романовський

/Files/photogallery/7916/Романовський Вячеслав.jpg
В'ячеслав Романовський (1947) - автор 18 поетичних книжок,
лауреат муніципальної премії ім.Олександра Олеся (2002).
член Національної спілки письменників та Спілки журналістів України.
Голова творчої асоціації літераторів «Слобожанщина» (Харків).
Поетичні твори
Вірші
Романовський В’ячеслав Євгенович народився 5 вересня 1947 р. в селищі Войковському Амвросіївського р-ну на Донеччині. Закінчив Піско-Радьківську середню школу і філологічний факультет Харківського державного університету.
Служив у армії. Вчителював. Працював у редакціях шевченківської районної газети «Вперед» і харківської «молодіжки». Був кореспондентом «Вечірнього Харкова» і «Слобідського краю». Друкується з 1964 р. Вірші та переклади публікувались у місцевій пресі, журналах «Дніпро», «Прапор», «Радуга», колективних збірках та альманахах «Вітрила», «Солдати миру», антологіях «Слобожанська муза» (2000). «Слобожанська яса» (2006).
Автор поетичних книжок«Одна така земля» (1984), «Благовіст» (1993), «У дива на виду» (1996), «Князівство Любові» (2000),«До квіту хризантем» (2002), «Цвіт озимини» (2005), «Повім тобі» (2006) та ін.

.


/Files/photogallery/7916/Х.Д.Алчевська.jpgХристина Данилівна Алчевська
(1841-1920)

Христина Данилівна Алчевська - український педагог, прогресивна діячка народної освіти, організатор і керівник недільних шкіл, методист початкової школи, засновник й учитель Харківської жіночої недільної школи, яка стала організаційно-методичним центром недільних шкіл Росії, член Харківського товариства поширення серед народу грамотності, попечителька однокласної земської школи в с. Олексіївка (тепер Луганська обл.), збудованої на власні кошти, автор методичного посібника для навчання дорослих "Книга дорослих", праці "Передумане й пережите", в яку ввійшли щоденники, листи, спомини; упорядник покажчика книжок для народного й дитячого читання "Що читати народу?"
Алчевська Христина Данилівна
Життя заради світла і добра
Біографія
http://www.archives.kharkov.ua/ua/foto.html?id_gal=30
"Життя, присвячене освіті народу" (До 170-річчя від дня народження Алчевської Христини Данилівни): Виставка документів у Державному архіві Харківської області

/Files/photogallery/8274/13662056.jpg/Files/photogallery/8274/13662056.jpg/Files/photogallery/8274/13662056.jpg

Корисні посилання для вчителя:

Цикл уроків "Поетична Харківщина"

Життя і творчість Степана Сапеляка. Збірка Страсті по любові
Поезія Віктора Тимченка, Миколи Побеляна, Володимира Верховеня
Слобожанські музи : Наталя Матюх, Оксана Мардус, Ольга Тараненко
Контрольна робота. Тема: "Література рідного краю"
Твір - роздум на тему "Моя Харківщина"
Кiлькiсть переглядiв: 14434