Це свято ще називають Днем всесвітніх молитов про мир. Його встановив 8 грудня 1967 року римський папа Павло VI
.
- 105 років від дня народження Ю.О.Збанацького
(1914-1994), українського письменника, кіносценариста.
Юрій Збанацький - Лауреат Державної премії України ім. Т.Г. Шевченка (1970), Премії ім. Лесі Українки (1975). Учасник Другої світової війни, Герой Радянського Союзу (1944)
100 років від дня народження Джерома Девіда Селінджера
(1919—2010), американського прозаїка
3 січня
- День народження Джона Рональда Руела Толкіна (англ. John Ronald Reuel Tolkien) (1892-1973), видатного англійського письменника. Всесвітню славу автору приніс роман «Володар Перснів».
4 січня
- День народження Ісаака Ньютона
(1643-1727),
англійського вченого, фізика і математика, засновника класичної і небесної механіки, одного з основоположників сучасного природознавства
.
.
- День народження О.О.Шухевича (1816-1870), українського письменника й перекладача.
українського поета, прозаїка, перекладача, правозахисника. Він був одним із найактивніших представників українського культурного руху шістдесятників. Герой України.
За власні переконання в необхідності української культурної автономії творчість Василя Стуса була заборонена радянською владою, а сам поет був на 12 років позбавлений волі.
В червні 1946 року, студентом Харківського університету, був заарештований «за антирадянську агитацію», після чого провів п"ять років у тюрмах (Лефортово, Бутирки) та Вятлазі. По поверненню Борис Чичибабін працював бухгалтером в домоуправлінні, а пізніше економістом в одному з трамвайних депо Харкова. Вірші Чичибабіна розходились в списках, багато поетів-сучасників приїздили у Харкв заради того, щоб зустрітися з ним.
Офіційне визнання прийшло до поета тільки наприкінці життя, в роки перебудови. Лауреат Державної премії СРСР (1990), премії ім. академіка А.Д.Сахарова "За громадянську мужність"
(1876-1916), американського письменника, публіциста
.
.
- День народження Шарля Перро
(1628-1703), французького поета, письменника, критика, основоположника жанру літературної казки.
Шарль Перро - автор всесвітньо відомих казок "Кіт у чоботях", "Попелюшка", "Спляча красуня" , "Червона Шапочка" та ін.
Більшість казок Перро знайшли відображення у операх, балетах, фільмах та театральних виставах. Найвідомішим музичним твором на основі казки Перро став балет П.І.Чайковського «Спляча красуня».
Поет, журналіст, політичний і державний діяч, публіцист, редактор урядової газети «Вісті ВУЦВК» та деяких інших видань він, за визнанням М. Зерова, був «сильною, впливовою постаттю» на літературному полі.
В. М. Елланський (літературні псевдоніми — Василь Еллан, В. Блакитний, Валер Проноза, А. Орталь та ін.) народився 12 січня 1894р. в с. Козел (тепер — Михайло-Коцюбинське) на Чернігівщині в родині священика. Читати далі
14 січня
- День народження Осипа Емільовича Мандельштама (1891-1938), російського поета
.
.
- День народження А.Н.Рибакова (1911-1998), російського письменика
(фр. Molière, псевдонім Жана Батіста Поклена (фр. Jean-Baptiste Poquelin) (1622-1673), французького письменника, драматурга,актора
18 січня
- День народження Алана Александера Мілна
(1882-1956), англійського дитячого письменника, автора Вінні Пуха.
19 січня - Водохреще
Водохреще, або Богоявлення Господнє - це третє найбільше свято, яке завершує цикл Різдвяних свят.
Церква розглядає Хрещення Господнє як "свято просвіти" народів, оскільки за її вченням, саме з Хрещення Ісус розпочав проповідь євангельської істини.
Свято ще називають Йорданом. Йордань (від назви ріки Йордан у Палестині) - народна назва християнського обряду освячення води. Його здійснюють на згадку про хрещення Ісуса Христа в Йордані, описане у Євангеліях.
Вранці (19 січня) у церквах святять воду. Вважається, що на Йордан вода набуває цілющих властивостей і зберігає їх протягом року, лікуючи тілесні і духовні хвороби.
.
- 210 років від дня народження Едгара Алана По
(англ. Edgar Allan Poe), 1809—1849
Американський письменник, поет, есеїст, драматург, літературний редактор і критик, один із провідних представників американського романтизму.
Був одним із перших американських професіоналів короткого оповідання (новели) і засновником детективу. Найбільш відомий своїми макабричними (в стилі жахів) і містичними оповіданнями.
22 січня
День народження Джорджа Байрона
(1788-1824), англійського поета, представника революційного романтизму
- 100 років з дня проголошення Акта злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки
101 рік тому (1918) Четвертим Універсалом Центральної Ради Українську Народну Республіку проголошено самостійною і незалежною державою
День Соборності України відзначають щорічно 22 січня на честь об'єднання Східної та Західної України, що відбулося в 1919 році Офіційно в Україні День Соборності відзначається з 1999 року
22 січня 1918 року у приміщенні Київського Будинку вчителя було підписано Четвертий універсал, яким Українську Народну Республіку проголошено суверенною і незалежною державою. А 1919 року в цей самий день на Софіївській Площі в Києві було проголошено Акт Соборності українських земель.
Століттями розірваний український народ визволився з неволі – Лівобережна Україна вийшла з Російської, а Правобережна – з Австро-Угорської імперій – і возз’єднався на своїй землі в єдиній Українській державі.
Акт возз’єднання, злуки двох Україн був, швидше, символічним знаком прагнення єдності, бо у керівництві країни спільності тоді не було. «Безпорадність проводу впливала на загальний настрій, — писала сучасниця тих подій, історик Наталя Полонська-Василенко. — Україна, затиснута між двома потужними силами — Антантою з півдня і большевизмом з півночі, — не мала сил для боротьби. Військо розбігалося, ширилося безладдя. У таких умовах пройшла майже непоміченою подія, яка мала велике ідейне значення: свято Соборності України. 22 січня 1919 року на Софійській площі проголошено злуку УНР і ЗУНР... Але під тиском невідрадних подій свято пройшло сухо, тихо».
«Віднині зливаються в одно віками відділені одна від одної частини України — Галичина, Буковина, Закарпаття і придніпрянська Україна — в одну Велику Україну. Сповнилися відвічні мрії, для яких жили й за які вмирали найкращі сини України. Віднині є тільки одна незалежна Українська Народна Республіка. Віднині український народ, звільнений могутнім поривом своїх власних сил, має змогу об’єднати всі зусилля своїх синів для створення нероздільної незалежної Української Держави на добро і щастя українського народу», — пролунало 22 січня 1919 року на Софійському майдані в Києві.
УНР як незалежна держава постала рівно за рік перед цим. ЗУНР (Західно-Українська Народна Республіка) постала в листопаді 1918 року, і відразу ж розпочався процес об'єднання: зазбручанська Українська національна рада надіслала до Києва свою делегацію для переговорів із гетьманом Павлом Скоропадським. Після зміни влади переговори велися з Директорією. 1 грудня 1918 року у Фастові був укладений «передвступний договір» про «злуку обох українських держав в одну державну одиницю». 21 січня 1919 р. в Хусті Всенародні збори ухвалили приєднати до Української Народної Республіки Закарпаття. Наступного дня у Києві в урочистостях з нагоди свята Злуки брала участь делегація — тридцять шість чоловік — Західної області УНР.
22 січня 1973 року в Чорткові на Тернопіллі гурт молоді під орудою Володимира Мармуса вивісив жовто-блакитні прапори (за що хлопців ув'язнили в радянському концтаборі).
22 січня 1990 року сотні тисяч українців узялися за руки, утворивши “живий ланцюг” від Києва до Львова, на згадку про проголошення Акту Соборності.
День Соборності — це нагадування про те, що сила нашої держави — в єдності українських земель.
23 січня
День народження Стендаля
(Анрі Марі Бейль; 1783-1842), французького письменника, класика французького реалізму
«Шляхетна душа діє заради щастя, але її найбільше щастя полягає в тому, щоб приносити щастя іншим…» (Стендаль)
24 січня
- День народження Е.Т.А.Гофмана
(1776-1822),
німецького письменника, композитора, художника, представника романтизму.
Псевдонім як композитора— Йоганн Крейслер.
Творча спадщина Гофмана обширна і різноманітна, її літературна частина представлена творами різних жанрів: це романи, новели, казки, лібрето, які маестро писав до своїх музичних творів, есе, критичні статті.
Проголошено Генеральною Асамблеєю ООН (A/RES/60/7) Метою запровадження цієї сумно пам’ятної дати є активна просвітницька робота та сприяння у запобіганні можливих майбутніх актів геноциду, а так само зневаги до цінності людського життя
Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту відзначається щорічно 27 січня. Саме цього дня 1945 року було визволено в'язнів найбільшого нацистського табору смерті Аушвіц-Біркенау в Освенцимі.
.
180 років від дня народження Павла Платоновича Чубинського
(1839— 1884), українського етнографа, фольклориста, поета, громадського діяча
- День народження П.Г.Тичини (1891-1967), українського поета
.
- День народження М.Є.Салтикова-Щедріна (1826-1889), російського письменника
.
- День народження Льюїса Керолла (англ. Lewis Carroll, справжнє ім’я Чарльз Ла́твідж (Лю́твідж) До́джсон, Charles Lutwidge Dodgson;) (1832-1898), англійського письменника-казкаря, автора "Аліси в країні чудес"
29 січня
- День пам'яті Героїв Крут. 101 рік тому відбувся бій під Крутами (1918)
На Аскольдовій могилі Поховали їх — Тридцять мучнів українців, Славних, молодих…
Павло Тичина.«Пам’яті тридцяти»
Більше 100 років тому історія України закарбувала на своїх скрижалях новий символ, який став невід’ємною складовою генетичної пам’яті українського народу. Цей символ — Крути!
29 січня 1918 року назва невеликої станції, що розташована на Чернігівщині уздовж лінії Бахмач-Київ, ознаменувала відлік нового духовного злету нації, який уже протягом майже століття є сяючим дороговказом для десятків поколінь незламних борців за свободу та незалежність рідної землі, за власну Українську державу.